IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Митническият съюз - защо ЕС го обича, а Великобритания се дърпа

Лондон иска да има възможността да преговаря самостоятелно с другите държави за търговските си отношения

08:11 | 01.03.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Митническият съюз и бъдещите отношения на Великобритания с него са едно от ключовите предизвикателства в преговорите за Brexit. Лондон категорично отказва участие в него, или в „митнически съюзи“ на общността, пише европейското издание Politico и обяснява какво точно представлява той.

Митническият съюз означава облекчения за търговията, защото премахва проверките по границите и налага единни мита на вносните стоки. Но това изисква координация между страните, които са се съгласили да споделят единна търговска политика и определяне на митата. Затова и митническите съюзи обикновено се случват между държави, които имат близко ниво на икономическо развитие.

Тези обединения изискват още и доверие между страните, защото членовете трябва да бъдат сигурно, че процедурите се спазват навсякъде.

По света съществуват 15 митнически съюза, посочва още Politico.

Митническият съюз на ЕС съществува от 1968 година и единната политика в тази област означава, че всички страни се съгласяват да спазват постигнатите споразумения с други държави, договорените мита и т.н.

Лондон обаче не желае да бъде част от него след излизането на Великобритания от общността. Обяснението на властите е просто – страната иска да има възможността да преговаря сама своите търговски отношения – със САЩ или с Китай, например. Като член на ЕС Великобритания просто следваше политика на общността по отношение на останалите държави.

Всъщност участието в Митническия съюз съвсем не ограничава възможността за индивидуални договори. Например има споразумение между ЕС и Турция, което обхваща обаче единствено индустриалните стоки, но не и въглища, стомана и земеделски стоки. Турция обаче има двустранни договори с редица европейски държави.

Брюксел се притеснява, че излизането на Великобритания от Митническия съюз ще бъде крачка назад по отношение на свободната търговия. То ще означава връщането на граничните проверки на границите, сертификати за доказване на произход и т.н.

Това вероятно ще означава растяща бюрокрация за бизнеса. Затова и митническите съюзи са по-добрия вариант спрямо търговските споразумения, заключава Politico. 

Великобритания предлага два варианта за отношения с ЕС след Brexit. Първият е "висококонтролирано митническо споразумение", при което британските фирми ще трябва да декларират вноса и износа на стоки от и за ЕС, а Лондон обещава да "рационализира" търговските отношения чрез членството си в Общата си транзитна конвенция, в която членуват Швейцария, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Турция, Македония и Сърбия. 

Великобритания и ЕС ще съгласуват фирмите, определяни като "доверени търговци", които покриват определени стандарти в замяна на намаляване на бюрокрацията за дейността им. 

При втория вариант, наречен "ново митническо споразумение" Лондон се наема да запази търговията без граници с ЕС, като бъдат налагани две тарифи на външните си граници - в зависимост от това дали стоките са за ЕС или за Великобритания. В Брюксел обаче не смятат тази система за работеща и посочват, че ще има доста "дупки" за запълване. 

Още по темата за Brexit можете да прочетете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:13 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 32 rate down comment 0
IQ96
преди 6 години
Ще има работа за митничарите, йе, йее!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още